Wartość świadczeń, jakie zwalniani pracownicy otrzymują w ramach programu outplacement, należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - wskazał ZUS
Pracownik, który został wspólnikiem zatrudniającej go spółki cywilnej, nie świadczy już pracy na rzecz tej spółki, nawet jeśli wciąż jest przez nią zatrudniony. Ma więc prawo do skorzystania z ulgi na start.
Zleceniobiorca, który ukończył studia licencjackie, ale nie zaczął jeszcze studiów drugiego stopnia, nie ma statusu studenta. Jest więc obowiązkowo objęty ubezpieczeniami - wynika z decyzji ZUS.
Od przychodów z najmu okazjonalnego można odliczyć składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe, nie można zaś uwzględnić składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.
Funkcjonariuszka służby celno-skarbowej nie podlegała ubezpieczeniom społecznym, dlatego nie może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.
Przedsiębiorca, który bezpośrednio po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez pomyłkę został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych traci prawo do skorzystania z ulgi na start.
Płatnik, który kiedyś źle wyliczył zaliczki na podatek dochodowy, nie musi korygować wystawionych wtedy informacji PIT-11 ani PIT-4R.
Po analizie porozumień z osobami z działalnością nierejestrową ZUS stwierdził, że są to umowy o świadczenie usług, podlegające oskładkowaniu.
ZUS zgodził się, że lekarz podejmujący współpracę B2B ze szpitalem, w którym wcześniej był zatrudniony jako stażysta, nie traci przez to prawa do ulgi na start.
Udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym nie daje statusu ucznia. Umowę zlecenie zawartą przez słuchacza kursu, który nie ukończył 26. roku życia należy więc oskładkować na ogólnych zasadach.
Wartości świadczenia, polegającego na nieodpłatnym udostępnieniu pracownikom rowerów elektrycznych, nie można wyłączyć z podstawy wymiaru składek.
Jeżeli kwota podstawy wymiaru składek społecznych mieści się w przedziale określonym w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, to ZUS nie może jej kwestionować.
Opakowanie posiłku nie jest jego integralną częścią, dlatego nie obejmuje go zwolnienie ze składek.
Wartość finansowanych przez pracodawcę kart, służących do zakupu posiłku w urządzeniach vendingowych należy zaliczyć do podstawy wymiaru składek.
Ustawodawca zdecydował się od 1 września 2023 r. podnieść limit posiłków, których przekazanie zatrudnionym pozostaje zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. Ich wartość - to 450 zł miesięcznie co przykładowo przy 20 dniach pracy daje dzienny posiłek za 22,5 z bez składek ZUS. Ważniejsze jednak, że zmianie ulega zapis o bonach i talonach żywieniowych do odbioru w placówkach handlowych i gastronomicznych.
ZUS zdecydował na przesunięcie ostatecznego terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty w składkach na ubezpieczenie zdrowotne.
Zapłacone po zakończeniu umowy cywilnoprawnej zaległe składki ZUS i zdrowotne, nie stanowią dla danej osoby przysporzenia majątkowego.