
Błędnie naliczył składki ZUS, nie muszą korygować informacji podatkowych
Płatnik, który przed laty przez błąd w naliczeniu składek ZUS wyliczył zaliczki na podatek dochodowy w niewłaściwej wysokości, nie musi korygować wystawionych wtedy informacji PIT-11 ani PIT-4R - uznał Dyrektor KIS.
Kontrola przeprowadzana przez ZUS w firmie wykazała nieprawidłowości w naliczaniu i wypłacaniu wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców w latach 2017-2023. Przyczyną tych nieprawidłowości były błędy w sposobie naliczania składek ubezpieczeniowych oraz ich podstaw, dotyczące pracowników i zleceniobiorców, a spowodowane błędami programu do naliczania płac oraz błędami pracownika. W tej sytuacji koniecznie było dokonanie korekt wynagrodzeń. W wyniku tych działań zmieniły się podstawy podstawy naliczania składek, co wpłynęło także na zmianę podstaw naliczenia podatku dochodowego. Obecnie firma rozlicza te różnice z pracownikami i zleceniobiorcami, jest też zdania, że powinna sporządzić korekty rocznych deklaracji PIT-4R i PIT-11 za ubiegłe lata, w których powstały różnice. Firma stoi też na stanowisku, że korygowanie deklaracji podatkowych jest możliwe jedynie do pięciu lat wstecz. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.
Pobierz lub wypełnij w programie druki ZUS
Sprawdź listę druków ZUS, które wygodnie wypełnisz w naszym programie, bądź pobierz ich wzory w formacie PDF.
Sprawdź druki-formularze ZUS
Wystawione informacje odzwierciedlają zaistniały stan faktyczny
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że to stanowisko jest nieprawidłowe. W interpretacji powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładające na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od świadczeń wypłaconych lub postawionych do dyspozycji podatnika, a także sporządzenia i przekazania podatnikowi i urzędowi skarbowemu w ustawowym terminie informacji według ustalonego wzoru. Przypomniał też o możliwości skorygowania już złożonej deklaracji, jaką przewiduje art. 81 §1 ustawy Ordynacja podatkowa. Równocześnie podkreślił, że skoro płatnik wystawił pracownikom i zleceniobiorcom informacje PIT-11 za lata 2017-2023, wykazując w nich przychód ze stosunku pracy, umowy zlecenia oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy, a korekty listy płac i wypłat za te lata dotyczyły podstawy naliczania składek, która wpłynęła na zmianę podstawy naliczenia zaliczki, to w tej sytuacji nie ma obowiązku korygowania wystawionych za lata 2017-2023 informacji PIT-11 i PIT-4R. Wystawione informacje odzwierciedlają bowiem zaistniały w tamtym czasie stan faktyczny, a więc wysokość pobranych zaliczek na podatek i składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Powstałe różnice należy uwzględnić na bieżąco, w momencie dokonania rozliczeń z pracownikami, z uwzględnieniem przyjętego sposobu uregulowania należności wobec ZUS w zakresie składek - uznał Dyrektor KIS.
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.923.2024.1.MKA z 31 stycznia 2025 r.