
Darmowa pomoc w znalezieniu pracy jest obciążona składkami
Wartość świadczeń, jakie zwalniani pracownicy otrzymują w ramach programu outplacement, należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - wskazał ZUS.
O wydanie indywidualnej interpretacji wystąpił do ZUS przedsiębiorca przeprowadzający zwolnienia grupowe w spółce. Przedsiębiorca zawarł z zewnętrznym podmiotem umowę o realizację programu outplacement, w ramach którego zwalniani pracownicy otrzymają wsparcie w procesie poszukiwania pracy lub w podjęciu innej aktywności zawodowej w okresie wypowiedzenia oraz w okresie od 3 do 6 miesięcy od ustania stosunku pracу. Udział w tym programie jest dla pracowników dobrowolny oraz nieodpłatny, a deklarację przystąpienia do niego pracownik musi złożyć nie później niż w dniu rozwiązania stosunku pracy. Z kolei koszty dotyczące outplacement są naliczane spółce ryczałtowo w dacie przystąpienia pracownika do programu.
Przedsiębiorca jest zdania, że nieodpłatne umożliwienie pracownikom skorzystania z programu outplacement nie stanowi podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Na podstawie tego przepisu podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę, zgodnie z odrębnymi przepisami, na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zdaniem wnioskodawcy te warunki są spełnione, gdyż świadczenie jest należne pracownikom (przystąpienie do programu musi nastąpić w trakcie trwania stosunku pracy), a zakres oferowanych świadczeń sprawia, że ich celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego.
Pobierz lub wypełnij w programie druki ZUS
Sprawdź listę druków ZUS, które wygodnie wypełnisz w naszym programie, bądź pobierz ich wzory w formacie PDF.
Sprawdź druki-formularze ZUS
Aktywizacja zawodowa zwalnianych to nie to samo, co szkolenia pracowników
Oddział ZUS w Lublinie nie zgodził się w tym stanowiskiem. W interpretacji wskazano, że, zgodnie z art. 103(1) ust. 1 Kodeksu pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Natomiast pojęcie outplacement odnosi się do systemu mającego zaktywizować zawodowo osoby, które straciły zatrudnienie z winy pracodawcy. Czym innym jest zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności, która wpłynie na podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników niezbędnych do wykonywania obowiązków w pracy, a czym innym - organizowanie szkoleń dla osób bezrobotnych lub poszukujących pracy. Dlatego wartość świadczenia w ramach programu outplacement, przyznanego zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy, będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.
Źródło: decyzja ZUS Oddział w Lublinie 407/2025 z 9 czerwca 2025 r. (DI/200000/43/407/2025)