Jest zatrudniona, została wspólnikiem, skorzysta z ulgi na start

Jest zatrudniona, została wspólnikiem, skorzysta z ulgi na start

Pracownik, który został wspólnikiem zatrudniającej go spółki cywilnej, nie świadczy już pracy na rzecz tej spółki, nawet jeśli wciąż jest przez nią zatrudniony. Ma więc prawo do skorzystania z ulgi na start.

Kobieta zatrudniona od 2006 r. przez spółkę cywilną w oparciu o umowę o pracę przebywa od listopada 2022 r. na urlopie wychowawczym. 1 stycznia 2025 r. kobieta podjęła działalność gospodarczą i - będąc nadal zatrudnioną w tej spółce i nadal przebywając na urlopie wychowawczym - została wspólnikiem u swojego pracodawcy. Ponieważ jest to jej pierwsza działalność gospodarcza, wystąpiła do ZUS z wnioskiem o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że w opisanej sytuacji przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi na start.

W interpretacji gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że, zgodnie z przepisem art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca, który:

  • podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy lub podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia oraz
  • nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej,

przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (pod warunkiem zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem zaczynającym się od cyfr 05 40). ZUS wyjaśnił, że pod pojęciem "byłego pracodawcy" należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę.

Pobierz lub wypełnij w programie druki ZUS
Sprawdź listę druków ZUS, które wygodnie wypełnisz w naszym programie, bądź pobierz ich wzory w formacie PDF.
Sprawdź druki-formularze ZUS

Wspólnik spółki cywilnej działa na swoją rzecz

ZUS zauważył następnie, że wspólnik spółki cywilnej podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki działa w imieniu spółki, ale na swoją rzecz - nawet w przypadku świadczenia uprzednio lub obecnie pracy na rzecz tej spółki. Autorka wniosku, która stała się wspólnikiem spółki cywilnej, nie świadczy więc pracy na rzecz byłego ani obecnego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego swoją działalność gospodarczą. Ma więc prawo skorzystać z preferencji wskazanej w art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców (z ulgi na start). Nie wyklucza tego przebywanie na urlopie wychowawczym podczas prowadzonej działalności gospodarczej.

Źródło: decyzja nr 291 Oddziału ZUS w Gdańsku z 11 czerwca 2025 r. (DI/200000/43/381/2025)

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Jest zatrudniona, została wspólnikiem, skorzysta z ulgi na start