Wakacje składkowe ZUS w 2025 r.

W 2024 roku przedsiębiorcy mogli pierwszy raz skorzystać z wakacji składkowych. Jednak jest to świadczenie, które może być przyznawane raz do roku, więc w 2025 roku można będzie z niego skorzystać ponownie.

Zgodnie z przepisami osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne w wybranym miesiącu roku. To przedsiębiorca dokonuje wyboru, w którym miesiącu chciałby z tego zwolnienia skorzystać. Ważne, aby pamiętać, że wniosek o wakacje od składek ZUS należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, który chcemy, aby był objęty zwolnieniem. Jeżeli przedsiębiorca zawnioskuje o wakacje ZUS dopiero w grudniu 2025 roku, wówczas zwolnienie będzie obowiązywało w styczniu 2026 roku. Z wakacji w opłacaniu składek możemy skorzystać tylko raz w roku. Jeśli zatem wniosek złożymy w ostatnim miesiącu 2025r., wówczas z preferencji skorzystamy dopiero w następnym roku. Tym samym nie wykorzystamy ulgi w 2025 roku, a kolejny raz będziemy mogli zawnioskować o wakacje od składek ZUS dopiero w 2027 roku.

Z ulgi można skorzystać niezależnie od formy opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa).
Wakacje składkowe obejmują zwolnienie z opłacenia składek na:

  • własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
  • własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Zwolnienie obejmuje wszystkie składki, niezależnie od ich wymiaru podstawy. Składki za miesiąc który został objęty wakacjami składkowymi, są pokrywane z budżetu państwa. Należy pamiętać, że wakacje składkowe nie obejmują składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.

Dla kogo wakacje składkowe?

Zwolnienie dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG, po spełnieniu warunków określonych przez ustawodawcę (patrz niżej). Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik składa elektroniczny wniosek na platformie PUE ZUS. Składając wniosek korzystamy z konta dedykowanego dla płatnika.

O skorzystanie z ulgi mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Istotne, by wniosek został złożony z ich konta płatnika, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Wniosek można złożyć tylko przez Internet, za pośrednictwem profilu płatnika platformy PUE ZUS. Na platformie wybieramy z bocznego menu “Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe)”.

Do Wniosku RWS będą pobrane dane identyfikacyjne płatnika składek tj. imię i nazwisko, numer NIP i numer PESEL. Domyślnie podstawiany jest również okres, który chcemy objąć zwolnieniem (następny miesiąc od złożenia wniosku). Podpisanie wniosku odbywa się profilem zaufanym, profilem PUE lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

We wniosku składamy również oświadczenie, że na dzień złożenia wniosku spełniamy wskazane w ustawie warunki. Razem z wnioskiem składamy dodatkowo informacje o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymaliśmy w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, lub też oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie. Wniosek zawiera również informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące zarówno przedsiębiorcy, jak i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w ramach de minimis. Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi pomoc de minimis, co oznacza, że nie skorzystają z niej osoby, które wyczerpały limit pomocy 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.

Następnie otrzymujemy odpowiedź z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uwzględnienie naszego wniosku przez ZUS nie wymaga wydania decyzji. Jeżeli rozstrzygnięcie uwzględnia wniosek jedynie w części, lub też ZUS stwierdził w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym lub kontrolą, że płatnik składek nie spełnia warunków, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję. Od tejże decyzji przedsiębiorca ma prawo się odwołać, za pośrednictwem samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Płatnik ma na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji. Trzeba pamiętać, że dopiero po uzyskaniu pozytywnego rozstrzygnięcia przedsiębiorca składa dokumenty uwzględniające wakacje składkowe.
Jeśli ZUS nie rozpatrzy wniosku przed terminem składania deklaracji rozliczeniowych za okres objęty wnioskiem o zwolnienie, wówczas płatnik składa za ten okres komplet dokumentów wraz z rozliczeniem składek na dotychczasowych zasadach. W momencie uzyskania zwolnienia przedsiębiorca powinien złożyć korektę dokumentów wraz z rozliczonymi zwolnionymi składkami.

Co istotne, przedsiębiorca, który ma zaległości w opłacaniu składek w ZUS, może również skorzystać z tego zwolnienia. Stan jego rozliczeń nie wpływa na możliwość skorzystania z tej ulgi.

Jakie warunki należy spełniać?

Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych, jeśli:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
    • podlegał dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
    • ubezpieczał (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych (w tym siebie);
  • w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w PLN 2 milionów EUR lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych;
  • w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku o wakacje składkowe i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Za byłego pracodawcę uznaje się podmiot, na rzecz którego osoba ubiegająca się o wakacje składkowe, wykonywała czynności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Na potrzeby wniosku rozpatrywany jest rok kalendarzowy rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz poprzedni rok kalendarzowy.

Wnioski dotyczące wakacji składkowych powinny być przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym chcemy skorzystać ze zwolnienia. Co istotne, jeśli wnioskujemy o wakacje ZUS dopiero w grudniu, wówczas zwolnienie będzie obowiązywało w styczniu następnego roku roku.

Możliwość skorzystania z wakacji składkowych nie jest uzależniona minimalnym czasem prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli więc spełniamy warunki wskazane w ustawie, możemy skorzystać ze zwolnienia nawet w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy. Co istotne, przedsiębiorcy na początku swojej drogi często korzystają z ulgi na start, w ramach której opłacana jest tylko składka zdrowotna. W takim przypadku nie możemy wnioskować o wakacje składkowe, które dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętajmy również, że wakacje składkowe dedykowane są osobom, które mają swoją działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEDIG, zatem nie dotyczą one działalności nierejestrowanej. Przedsiębiorcy wykonujący działalność sezonową, często zawieszają ją na tzw. martwy sezon. Samo zawieszenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą w skorzystaniu z wakacji składkowych, jednak muszą być spełnione warunki wskazane w ustawie m.in. aby w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony, podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W miesiącu, w którym wnioskujemy o zwolnienie składkowe również nie powinniśmy mieć zawieszonej działalności gospodarczej.

Jak wypełnić ZUS DRA na wakacjach składkowych?

Wysyłka DRA za miesiąc, w którym przyznane zostały nam wakacje składkowe niewiele różni się od wysyłki standardowego DRA. Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudnia pracowników i rozlicza miesięczne składki tylko za siebie na dokumencie ZUS DRA, to za miesiąc, w którym zostaną mu udzielone wakacje składkowe powinien złożyć:

  1. ZUS RCA z jednym z poniższych kodów wskazującym na wakacje składkowe tj.:
    • 05 14 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego;
    • 05 74 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS);
    • 05 94 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy korzystających z ulgi mały ZUS plus),
  2. ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej (zgłoszonym do ZUS) i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie uzyskał zwolnienia z tej składki;
  3. ZUS DRA, uwzględniające składki z utworzonych raportów RCA.
    Powyższy komplet dokumentów należy złożyć w standardowym terminie do 20 dnia miesiąca.

Wakacje ZUS - czy warto?

Wakacje składkowe są korzystną ulgą dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, jednak dość skomplikowaną w uzyskaniu. Zarówno poprzez złożenie stosownego wniosku, późniejsze rozliczenie zwolnienia w deklaracjach, jak również uwzględnienie go w rozliczeniach podatku dochodowego. Dodatkowo wakacje składkowe stanowią pomoc de minimis, co dodatkowo obliguje przedsiębiorcę do monitorowania limitu udzielonej pomocy, zwłaszcza jeśli korzystał wcześniej ze wsparcia de minimis np. w postaci dotacji. W miesiącu, w którym korzystamy z preferencji, ubezpieczenia społeczne są opłacone z budżetu państwa, a przedsiębiorca ma zachowaną ciągłość świadczeń - w tym również emerytalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek. W przypadku przedsiębiorcy, który opłaca wyższy wymiar składek, wakacje składkowe mogą wpłynąć na przyszłą wysokość emerytury.

Monika Piątkowska

autor: Monika Piątkowska

Doradca Podatkowy nr wpisu 14368. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i rachunkowość.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Wakacje składkowe ZUS